2 dk.
14 Şubat 2022
Burçlar gerçek midir? İslam bu konu hakkında bir şey söylüyor mu?-gorsel
Youtube Banner

Burçlar gerçek midir? İslam bu konu hakkında bir şey söylüyor mu?

Soru: Burçların gerçekliği var mı? Burçlar hakkında İslam bize ne söylüyor?

 

Cevap: Temel mizaç özelliklerinin oluşumu açısından insanın mizacına aylar, günler veya saatler (yükselen burç) olarak, doğduğu tarihin hiçbir etkisi yoktur. Bilimsel araştırmalar bu etkisizliği göstermiştir.(1)


Sadece insanın doğduğu mevsimin kış veya bahar-yaz olmasının; o insanın kişiliğinde depresyon meyilleri açısından etkisi olduğunu gösteren araştırmalar vardır.(2)


Burçların karaktere etkisine dair Kur'an ve sünnette de bir şey yoktur.


Dolayısıyla vahyin söylemediği, bilimin ise aksini ispat ettiği bir şeye inanmak doğru olmaz.
 Bununla birlikte insanlar arasında mizaç farkları vardır. Bunu cidden merak edenler; Big 5, Big 30, MBTİ veya Enneagram gibi kişilik tiplerini analiz eden modeller üzerinden aradıklarına ulaşabilirler.


Burçlarla ilgili yorumların tutuyor gibi görünmesinin sebebiyse, bu konuyla ilgili yorum yapanların genel geçer ve yoruma açık şeyler söylemeleridir. “Aslında çok duygusalsınız ama bunu gösteremiyorsunuz.” vb. söylemler bu genel geçer yorumlara bir örnektir. Burçlar rasyonel olarak kontrol edilememesi yüzünden ve insanlara muhabbet konuları sağladığından dolayı popülerdir.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için şu yazımızı okuyabilirsiniz.

 


(1) https://www.cambridge.org/core/journals/proceedings-of-the-international-astronomical-union/article/astronomy-and-astrology/3171E9B009B4E8421B1913AC0A08AB32

 

(2) Örnek bir çalışma ; https://www.sciencedaily.com/releases/2014/10/141018205411.htm