2 dk.
11 Nisan 2022
Teravih namazı kaç rekâttır?-gorsel
Youtube Banner

Teravih namazı kaç rekâttır?

Soru: Teravih namazının sekiz rekât olduğunu söyleyenler de, yirmi rekât olduğunu söyleyenler de var. Hangisi doğrudur, teravih namazını kaç rekât olarak kılmamız gerekir?

Cevap: Teravih namazı, ülkemizde ve İslam aleminin büyük bir bölümünde 20 rekât olarak kılınmaktadır ve doğrusu da budur. Bununla birlikte, sizin de sorunuzda ifade ettiğiniz gibi bu konuda bir kafa karışıklığı mevcuttur. Bu kafa karışıklığının sebebi şudur. Bu ibadetin Allah Resulü (sallallahu aleyhi vesellem) zamanında ifa edilmeye başlanmasından sonra; Peygamberimiz (sallallahu aleyhi vesellem) ümmetine teravihin farz kılınacağından endişe etmiş ve bu namazı cemaatine kıldırmayı bırakmıştır. (1)


Teravih namazının 8 rekât olarak kılınacağının düşünülmesi, bir yanlış anlaşılmadan kaynaklanmaktadır. Resûlullah’ın (sallallahu aleyhi vesellem) Ramazan’daki gece namazları sorulduğunda, Hz. Âişe, “Resûlullah, Ramazan ve Ramazan dışındaki gecelerde on bir rekâttan fazla (nafile namaz) kılmamıştır.” diye yanıt vermiştir. (2) Buradan hareketle, "Peygamberimiz (sallallahu aleyhi vesellem) bir gecede (üç rekâtlık vitr namazı haricinde) en fazla 8 rekâtlık nafile namaz kılmışsa, teravih de sekiz rekat olmalıdır." yorumunu yapanlar olmuştur. Fakat bu, teravih namazına dair sorulmuş bir soru değildir. Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem), gece namazını zaten kılmaktadır ve bu soru Efendimiz'in (sallallahu aleyhi vesellem) bir gecede kaç rekât teheccüt namazı kıldığını öğrenmek için sorulmuştur.

Yani bu sorunun yanıtından hareketle teravih namazının sekiz rekât olduğunu düşünmek bir mantık hatasıdır. Ayrıca, teravih namazının sekiz rekât olduğuyla ilgili bu yorum haricinde bir done bulunmamaktadır.

Teravih namazı; Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali dönemlerinden başlayarak günümüze kadar cemaatle yirmi rekât olarak kılınmıştır. Sahabeden kimse buna itiraz etmemiş ve âlimler tarafından da bu şekilde kabul edilmiştir. Hz. Ömer zamanından itibaren bu namazın yirmi rekat olarak kılınması şu açıdan önemlidir. Düşünün ki o devirde Allah Resulü'nün (sallallahu aleyhi vesellem) arkasında teravih kılmış pek çok sahabe yaşamaktaydı. Peygamber Efendimiz'in (sallallahu aleyhi vesellem) uygulamasına aykırı bir durum olsa sahabe buna itiraz ederdi. 

Bununla birlikte teravih namazı nafile bir ibadettir ve bu sebeple 2 rekâttan başlayarak istenildiği kadar kılınabilir. 

 


 

1 ) Buhârî, Teheccüd, 5, Terâvîh, 1; Müslim, Müsâfirîn, 177-178
2 ) Buhârî, Teheccüd, 16